kombucha ve faydaları

Kombucha, fermente edilmiş bir çay türüdür. Bakteri ve mayalardan oluşan çayın önemli içeriği Kombucha denilen çay mantarıdır. Bu, onu birçok sağlık yararı olan iyi bir probiyotik kaynağı yapar.

Yeşil çaydan yapılan kombucha, kilo kaybı ve kan şekeri kontrolü gibi yeşil çayın kendisiyle aynı sağlık yararlarının çoğunu sağlayabilir.

Hem prebiyotik hem probiyotik içeriği sayesinde sindirim sistemini destekler.

Kombucha, istenmeyen bakteri ve mayaların büyümesini engellediği gösterilen çay polifenolleri ve asetik asit bakımından zengindir.

Kombucha’nın “kötü” LDL ve “iyi” HDL kolesterol seviyelerini iyileştirdiği gösterilmiştir.  Ayrıca kalp hastalığına karşı da koruyabilir.

Bağışıklık sisteminin güçlendirir ve vücudun ph dengesini düzenlemeye yardımcı olur.

Kombucha, kan şekeri seviyeleri de dahil olmak üzere çeşitli diyabet belirteçlerini iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

Kombucha antioksidanlar açısından zengindir ve araştırmalar karaciğerini toksisiteden koruduğunu göstermiştir.

Saç ve cilt sağlığına hücrelerin yenilenmesiyle destek olur.

Sinir sistemi üzerinde etkisi sayesinde stresi azaltması, depresyon, uyku bozuklukları vb. problemlerin çözümüne destek olur.

Hücrelere daha fazla oksijen taşınmasına yardımcı olur.

Enerji artışı sağlayarak, metabolizmanın hızlandırmasına yardımcı olur.

Yanlış hazırlanmış kombu çayı, sağlık açısından olumsuz etkilere sahip olabilir. Daha güvenli bir seçenek, şişelenmiş kombu çayı satın almaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*