Bromelain Nedir, Ne İşe Yarar?

Bromelain kısaca ananastan elde edilen ve sindirime yardımcı olan bir protein enzimi olarak bilinir. Enzimin içerisinde yer alan bazı asidik ve protein sindirimine yardımcı olan maddeler, çok eski tarihlerde keşfedilmiştir. Bu sebeple de insanların bromelainin faydalarından uzun süredir yararlandığını söyleyebiliriz. Bromelainin faydalarına ve kullanım alanlarına bakıldığında ise daha çok sağlık ve kozmetik sektörlerinin ön plana çıktığı görülür. Kalp ve damar hastalıkları, solunum yolları enfeksiyonları yanık ve yara tedavilerinde çok önemli rol oynayan bir enzim olduğundan bu hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda kozmetik sektöründe de pek çok üründe bağlayıcı madde ve kırışıklık giderici olarak kullanılan bromelainin en önemli görevi ise sindirim sisteminde ortaya çıkar.

 Bromelain tüketimi; mide ağrılarının giderilmesi, vücuttaki fazla ödemin uzaklaştırılması, kasların gevşemesi ve sindirimin kolaylaşması gibi pek çok faydayı beraberinde getirir. Sindirim sistemi üzerinde gerçekleşen bu durumlar, en çok da kişilerin kilo verme süreçlerinin hızlandırılmasında kullanılmaktadır. Kilo verme sürecindeki bir diğer önemli etkisi ise leptin hormonu üzerinedir. Leptin, vücudun ağırlık kontrolünden sorumlu hormondur ve herhangi bir inflamasyon durumunda etkinliğini kaybedebilir. Bu durumda bromelainin görevi leptinin etkinliğini geri kazandırarak inflamasyon nedeniyle kilo alımını engellemektir.

Bromelainin doğal yolla alımı en çok ananas tüketimi ile mümkündür. Ananasın gövdesi, meyvesi ve suyunun tüketimi ile vücuda yüksek miktarda bromelain alınabilir. Aynı zamanda hap formunda bromelain takviyeleri de bulunmaktadır. Olası yan etkileri arasında sindirim sistemini hızlandırması nedeniyle ishal, menstrual kanamanın artışı, mide bulantısı yer almaktadır. Aynı zamanda kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde morarma, burun kanaması gibi yan etkilere sebep olabileceğinden kullanımı önerilmez. Kilo verme sürecinde doğal yollarla sindirim sistemini düzenlemek, ödem atımını sağlamak, bağırsak hareketlerini düzenleyerek gaz probleminin önüne geçmek isteyen ve ananas alerjisi bulunmayan kişiler bromelain takviyesi ile bu isteklerini gerçekleştirebilirler. Yapılan çalışmalar, kronik ödem problemi olan kişilerde, bir haftalık kısa bir sürede dahi ödem sorununun büyük ölçüde ortadan kalktığını gösterir niteliktedir. Bromelainin bu faydalarından yararlanmak ve sağlığınızı koruma, kilo verme sürecinde destek almak adına doktorunuzdan ya da diyetisyeninizden bilgi almanız sizin için en doğru seçenektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*