Vejetaryen diyetlerin çeşitli türleri vardır. Bireyler inançları doğrultusunda sağlık, etik, çevrecilik ve dini nedenlerle uygulayabilir. Vegan diyetleri biraz daha yenidir.

Vejetaryen Diyet Nedir?

Vejetaryen, et, kümes hayvanı, av eti, balık, kabuklu deniz ürünleri veya hayvan kesiminin yan ürünlerini yemeyen kişidir.

Vejetaryen diyetler çeşitli düzeylerde meyveler, sebzeler, tahıllar, bakliyat, kabuklu yemişler ve tohumlar içerir. Süt ürünleri ve yumurtaların dahil edilmesi, takip ettiğiniz diyet türüne bağlıdır.

En yaygın vejeteryan türleri şunları içerir:

• Lakto-ovo vejetaryenler: Her türlü hayvan etinden kaçınan ancak süt ve yumurta ürünleri tüketen vejetaryenler.

• Lakto vejetaryenler: Hayvan eti ve yumurtadan kaçınan ancak süt ürünleri tüketen vejetaryenler.

• Ovo vejetaryenler: Yumurta hariç tüm hayvansal ürünlerden kaçınan vejetaryenler.

• Veganlar: Tüm hayvan ve hayvan türevli ürünlerden kaçınan vejetaryenler.

Vegan Diyeti Nedir?

Vegan beslenme, vejetaryenliğin en katı biçimi olarak görülebilir. Veganizm, şu anda Vegan Society tarafından, her türlü hayvan sömürüsünü ve zulmünü olabildiğince dışlamaya çalışan bir yaşam biçimi olarak tanımlanmaktadır.

Bu nedenle, vegan diyet sadece hayvan etini değil aynı zamanda süt ürünlerini, yumurtaları ve hayvansal kaynaklı içerikleri de dışlar. Bunlar arasında jelatin, bal, karmin, pepsin, gomalak, albümin, peynir altı suyu, kazein ve bazı D3 vitamini türleri bulunur.

Vejetaryenler ve veganlar genellikle benzer nedenlerle hayvansal ürünleri yemekten kaçınırlar. En büyük fark, hayvansal ürünleri kabul edilebilir olarak değerlendirmeleridir. Örneğin; hem veganlar hem de vejeteryanlar, sağlık veya çevresel nedenlerle eti diyetlerinden çıkarabilirler. Bununla birlikte, veganlar ayrıca tüm hayvan yan ürünlerinden kaçınmayı tercih ediyorlar çünkü bunun sağlıkları ve çevre üzerinde en büyük etkiye sahip olduğuna inanıyorlar.Etik açıdan vejetaryenler, hayvanları yemek için öldürmeye karşı çıkıyorlar, ancak hayvanlar yeterli koşullarda tutulduğu sürece süt ve yumurta gibi hayvansal yan ürünleri tüketmeyi kabul edilebilir görüyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*