Verilen kiloyu koruma

Ne yazık ki, kilo veren birçok insan kısa süre de geri alıyor. Bu 16 strateji, istatistikleri lehinize çevirmek ve zor kazandığınız kilo kaybınızı sürdürmek için ihtiyacınız olan şey olabilir.

 1. Öncelikle günlük almanız gereken enerji (kcal) miktarı hesaplanmalıdır.
 2. Besin grubu (et, süt, meyve, ekmek,sebze, yağ) değişim haklarınıza göre öğünlerinizi belirlemelisiniz. 
 3. Günlük yiyecek alımınızı kaydetmek, kaç kalori ve besin yediğinizden haberdar olmanızı sağlayarak kilo kaybınızı korumanıza yardımcı olabilir.
 4. Günde en az 30 dakika egzersiz yapmalısınız, alınan ve yakılan kalorileri dengelemeye yardımcı olarak kilo korumayı destekleycektir.
 5. Güne kahvaltı ile başlanırsa diğer öğünleri yönetmek daha kolay olacaktır. Öğün atladığınızda günün diğer öğünlerinde daha sağlıksız besinler tüketme eğilimi görülür. Sağlıklı bir kahvaltı yapmak gün içerisin  tokluk sürenizi arttıracaktır bu da kilonuzu korumanıza yardımcı olacaktır. 
 6. Kendinizi takip etmek için düzenli olarak tartma, ilerlemenizden ve davranışlarınızdan haberdar olmanızı sağlayarak koruma döneminde yardımcı olacaktır.
 7. Karbonhidrat alımınızı, özellikle rafine edilmiş olanları sınırlamak, kilo alımını önlemeye yardımcı olacaktır.
 8. Sağlıklı protein alımı tokluk sürenizi  uzatır, kalori alımınızı azaltarak kilo korumaya fayda sağlar.
 9. Sebzeler lif bakımından yüksek ve kalorisi düşüktür. Bu özelliklerin her ikisi de kilo  koruma için önemlidir.
 10. Haftada en az iki kez ağırlık egzersizi yapmak ,sağlıklı bir metabolizmayı sürdürmek için önemli olan kas kütlenizi korumanıza yardımcı olur. Sağlıklı bir metabolizma kilonun korunmasına yardımcı olur.
 11. Kilo verdikten sonra bir miktar kilo alımı ile karşılaşmanız muhtemeldir. Sağlıklı beslenip yolunuza devam ederek aksiliklerin üstesinden gelebilirsiniz.
 12. Başarılı kilo kontrolü, hafta sonları da dahil olmak üzere tüm hafta boyunca sağlıklı beslenme alışkanlıklarınıza bağlı kaldığınızda daha kolaydır.
 13. Düzenli olarak su içmek, kilo korumada döneminde çok önemlidir.
 14. Uzun süren karanlık ortamda gece uykusu, enerji seviyenizi yüksek ve hormonlarınızı kontrol altında tutarak kilonuzu korumaya yardımcı olabilir.
 15. Kilonuzu korumak için stres seviyelerini kontrol altında tutmak önemlidir, çünkü aşırı stres iştahınızı uyararak kilo alma riskini artırabilir.
 16. Sağlıklı yaşam tarzınıza bir partneri veya eşi dahil etmek, kilo kontrolü sürecini kolaylaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*