Mevsim geçişleri , hava değişimleri  vücudumuzun bağışıklık sistemini etkilemekte. Her dönem günlük beslenmenize ekleyeceğimiz antioksidan içeriği yüksek sebze ve meyveler bağışıklık sistemimizin kuvvetlendirilmesini hastalıklara karşı da sağlam bir kalkan oluşturmamıza yardımcı olur. Yüksek antioksidan içeriğe sahip olanlar besinlere gelin birlikte göz atalım;

BERİLER ( ORMAN MEYVELERİ ):

Ahududu, yaban mersini, böğürtlen gibi kırmızı meyveler içerisinde bulunan proantosiyanidinler sayesinde bizi kalp hastalığı ve kanser gibi çeşitli  hastalıklardan korur. Ayrıca çilek ve böğürtlen içerisinde ellajik asit barındırır. Ellajik asit karserle savaşan doğal bitkisel bir savaşcıdır. Yabanmersini ise bilişsel fonksiyonları koruyan bileşenler barındırır. Günde bir tane meyve hakkınızı berilerden yana kullanıp yoğurdumuza ekleyerek , bir ara öğün seçeneği olarak  veya salatalarda kullanarak tüketebilirsiniz.

 

BROKOLİ: Brokoli ve diğer sülfür içeren lahana, karnabahar, brüksel lahanası gibi sebzeler içerdikleri antioksidanlar sayesinde  kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudurlar. Bu sebzelerde indol-3 karbinol denilen bileşen yüksek antioksidan aktivite gösterirler, östrojeni baskılayarak meme kanseri başta olmak üzere serviks kanseri ve yumurtalık kanserine karşı koruyucudur. Ayrıca brokoli yüksek miktarda karoten de içerir. Beta karoten kanser ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu özellikte bir A vitamini türevidir. Günlük beslenmenizdebu sebzelere yer vermek  bağışıklık sisteminizi de kuvvetlendirecektir..

 

DOMATES: Domatesin içinde bulunan likopen, beta karotenin iki katı güçlü bir antioksidan içerir. En çok domates ve greyfurt ve karpuzun içerisinde bulunur. Yapılan son çalışmalara göre, domates ya da domates suyunu günlük besinlerinde her gün tüketen erkeklerde prostat kanseri görülme riski tüketmeyenlere oranla daha düşük bulunmuştur. Likopen prostat kanseri dışında akciğer, kolon ve meme kanserine karşı da koruyucu özelliktedir. Domates pişirilmesiyle birlikte likopen oranı artmaktadır.  Domates likopen haricinde içerdiği glutatyon sayesinde de bağışıklık sistemini güçlendirir. Domatesi mevsiminde en doğal hali ile söğüş olarak salatalarda ya da yemeklerinizde bolca tüketebilirsiniz.

 

SİYAH ÜZÜM: Üzüm içerisinde bulundurduğu resveratrol ve quarcetin adlı bileşenler sayesinde serbest radikaller ile savaşır, damar yapısını korur, damar sertliği gelişme riskini azaltır. Resveratrolün, kansere karşı koruyucu özellikte olduğu, infilamasyonu azalttığı, gastrik ülser, osteoporoz ve inme riskini azalttığı bilinmektedir. Mevsiminde tüketeceğiniz günlük 1 çay bardağı siyah üzüm sayesinde çoğu hastalıktan korunmak mümkündür.

 

SARIMSAK: Antioksidan içeren diğer  sebze ve meyvelerde olduğu gibi sarımsak da kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucudur. Yemeklerde kullanımı ile tuz tüketiminin sınırlandırılmasına yardım eder.  Doğal antibiyotiktir ayrıca  yaşlılık izlerini yok eder. Sarımsaktaki kilit nokta, içerdiği sülfürlü bileşendir. Bu bileşenler, verdikleri tat ve kokunun yanı sıra pek çok hastalık riskini de azaltır.

 

ISPANAK: İçerisinde bulunan lutein sayesinde göz sağlığımızı korur, kataraktın gelişme riskini azaltır. Ayrıca lutein güneş ışınlarının retinaya verdiği zararı azaltarak  serbest radikallerden korur. Yemek dışında salatalara ve detoks içeceklere çiğ olarak eklemekte fayda var.

 

YEŞİL ÇAY: Yapılan bilimsel çalışmalar ile yeşil çayın inme, kalp hastalıkları, kanser ve diğer pek çok hastalığa karşı koruyucu etkisi kanıtlanmıştır. Antioksidan aktivitesinin yüksek olmasının yanı sıra zayıflama diyetlerinde metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımına yardımcı olur. Gün içinde  2 adet tercih edilip tüketilmelidir.

 

HAVUÇ: Turuncu rengiyle göze çarpan havuç  beta karoten deposudur.  Yapılan bir çalışmada beta karotenin kanser riskini % 30 artrit riskini % 70 azalttığı gözlenmiştir. 10 dakika kadar haşlanmış ya da pişirilen havuçtaki antioksidan aktivite daha fazladır. Sebze yemeklerine ve çorbalarına havuç ilavesi yapmak öğündeki antioksidan alımını  arttıracaktır.

 

TAM TAHILLAR: Tam tahıllar içerisinde antioksidan etkisi yüksek bir vitamin olan E vitamini bulundurur. Yapılan çalışmalar ile  E vitamininin prostat kanserinden koruduğunu gözlenmiştir. Ayrıca kısırlığın tedavisinde etkili olduğu, artrite iyi geldiği, Alzheimer gelişme riskini azalttığı ve bağışıklık  sistemini  güçlendirdiği de kanıtlanmıştır. Tam tahıllara örnek buğday kepeği, yulaf kepeği , kepekli çavdar unu ,tam buğday unu  , esmer bulgur ve esmer pirinç, kepekli makarna  gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*