Zamana meydan okumak her daim genç ve sağlıklı olmayı hepimiz isteriz!  Peki beslenme ile bunu sağlamak mümkün mü ? Yaşlanmayı mümkün olduğu kadar yavaşlatmak ve vücudun sağlıklı bir şekilde yaşlanmasını sağlamak anti aging. beslenme ile mümkün.

Anti-aging kelime anlamı olarak “yaşlılığa karşı” anlamına gelmektedir.

Vücudumuz, hava kirliliğinden, stresten, yoğun çalışmaktan, masa başı işlerden ve düzensiz  beslenme alışkanlıklarından dolayı daha hızlı yıpranır. Aylar ve yıllar geçtikçe, etkiler çoğalır .  Yeniden benimsenen  bir beslenme tarzı ile kaliteli yaşam süresi uzatılabilir. Bunun için;

 

Öncelikle fizyolojik kontrollerin düzenli aralıklarla yapılması gerekir. Bunun yanı sıra vücudu dinç tutacak antioksidan içeriği yüksek besinleri tüketmek çok önemlidir. Antioksidan öğelere sahip besinleri tüketmek vücudumuzu serbest radikallerin sebep olacağı olumsuz etkilerden  korumaya yardımcı olur.

 

Vucuttaki asit –baz dengesini normal değerlerde tutmak vücudun yaşlanma sürecini daha iyi yönetmemizi sağlar. Protein içeriği yüksek olan grupların sindirim sonunda çıkan son ürünleri asidik özelliğe sahiptir. Vucudun asit-baz dengesi asiditeye yaklaşınca kanda taşınan oksijen miktarında  azalma olur. Dokulara giden  oksijen miktarı azalır ve böylece yaşlanma hızlanmıiş olur.

Dengeli ve sağlıklı beslenme ile yaşlanma süreci yavaşlatmak mümkün.

Her besin grubundan yeterli miktarlarda tüketerek dengeli beslenerek yaşlanma sürecimizi yavaşlatırız. Yüksek alkali içeriğe sahip  olan sebze-meyve grubuna beslenmemizde yeteri kadar yer verirsek bu dengeyi daha kolay sağlarız.

Dengeli beslenerek vücut ihtiyacından fazla enerji alımının da önüne geçeriz.

Günlük beslenmede yapacağımız kalori kısıtlamaları ile  ihtiyacımızdan fazla enerji alımının önüne geçerek yaşlanmayı yavaşlatabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*