Bağışıklık sisteminii  organizmamızın herhangi bir enfeksiyona karşı oluşturduğu koruma kalkanı olarak düşünebiliriz. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutarak hastalıklara karşı vücudumuzun daha dirençli ve sağlıklı olmasına yardımcı oluruz.

Bağışıklık sistemimiz yeteri kadar güçlü değilse  enfeksiyonlara olan yatkınlığımız artar ve enfeksiyon ortaya çıktığında  vücut direncimiz daha da düşer.  Yeterli ve dengeli beslenmek  bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.Beslenmemize dikkat etmeyip kötü beslendiğimizde ise vücudu savunmasız bırakır . Virüs ve bakteri yoluyla bulaşabilen hastalıklara uygun ortamı hazırlarız.

Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli besinler ise  ;

 

 • Yoğurt ve Kefir; İçerisinde bulunan probiyotik bakteri sayesinde bağışıklık sistemi için oldukça yararlı olan yoğurt ve kefir aynı zamanda doğal antibiyotiktir. Bağırsakların düzenli çalışmasını destekleyerek hastalık yapan patojen mikroorganizmaların çoğalmasını önler ve bu sayede  bağışıklık sistemini kuvvetlendirirler.

 

 • Sarımsak ve soğan ; Sarımsak ve soğanın içerisinde bulunan çinko, sülfür ve kükürt bileşimi bağışıklık sistemini güçlendirir, serbest radikallerin vücuttan atılımını arttırır, kanser gibi kötü huylu hücrelerinin gelişimini ve çoğalmasını önler.

 

 • Brokoli, karnabahar, lahana ; İçerdiği Sülforan ile antioksidan özellik taşır. Ayrıca içerisinde barındırdığı E ve C vitaminlerini sayesinde bağışıklık sistemini  güçlendirir.

 

 • Zencefil; Kanı temizler, enfeksiyon azaltıcı etki göstererek bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

 • Bal kabağı;İçirisinde bulunan  A ve C vitaminleri, demir, potasyum ve antioksidan öğeler yardımıyla bağışıklık sistemini ve vücut direncini kuvvetlendirir. A vitamini sayesinde vücutta bulunan bakteri, virüs, enfeksiyon ve enfeksiyonların neden olduğu hastalıklara karşı korur.
 • Kuşburnu, İçerisinde bulunan yüksek C vitamini sayesinde bağışıklığı destekler , antioksidan öğelerle enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korur.

 

 • Ekinezya:  Gösterdiği antiviral aktivite sayesinde bakterilerin yayılmasını önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bizleri korur.

 

 • Yeşil Çay; İçerisinde bulunan kateşin ve polifenol antioksidan özellik göstermesi sebebi ile  bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

 

 • Turunçgiller ; İçerisinde bulunan C vitamini, karotenoidler, flavonoidler, glutatyon gibi enzimler  bağışıklık sisteminin güçlenmesini destekler.

 

 • Nar ; İçerisinde bulunan antosiyanin ve flavonoidler antioksidan özellik göstererek serbest radikallere karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

 

 

 • Keten tohumu ; Omega-3, Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri, yüksek oranda çözünür ve çözünmez lif, protein, lignanlar (kansere karşı koruyucu maddeler) içerir ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

BESLENME ve DİYET  UZMANI

ZÜLAL YALÇIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*