Chia tohumları son yıllarda  süper gıda olarak kabul edilmektedir.
Tüm dünyada fonksiyonel besin olarak  tüketilmeye başlanan birçok besin  arasında chia tohumu da  yerini almaktadır.

Tropikal iklimde yetişmekte olan bu tohumun en dikkat çekici özelliği içerisinde bulunan yüksek omega 3 yağ asitleri ,yüksek  antioksidan , protein ,kalsiyum ve yüksek life sahip olmasıdır. Tadının nötr olması sebebiyle her besin grubuyla rahatlıkla tüketilebilir. Kalorisi düşük , ancak besin içeriği ile çok zengindir.

Vücutta üretilemeyen dışardan besinlerle karşıladığımız  esansiyel yağ asitlerinden olan alfa-linolenik asit (ALA) içeriği oldukça fazladır. İçerisindeki esansiyel yağ asiti içeriği ile kolesterol düşürücü özellik gösterir (LDL, total kolesterol, trigliserid). İçerisinde yülksek omega 3 bulundurması sebebiyle  kalp damar sağlığını korur. Somon balığından daha fazla omega 3 içermektedir. İçerisinde yüksek antioksidan bulundurur. Kalsiyum, mangan, fosfor ve B grubu vitaminleri yönünden zengindir. Kaliteli bitkisel protein içerdiğinden vücutta emilimi ve kullanımı yüksektir.

Su ile karıştırıldığında  suyu emerek jelimsi bir yapı kazanır ve puding kıvamı alır.Bu şekilde midede uzun süre kalarak  tokluk hissi yaratır ve  iştahı baskılar. İçerisinde bulunan yüksek lif sayesinde  sindirimi yavaştır. Bu sebep ile diyabet ve insülin direnci bulunan bireylerde kaliteli karbonhidrat kaynağı olarak iyi bir tercihtir. Besin alerjisi ve intoleransı olan kişilerde içeriğinde glüten bulundurmadığı  için rahatlıkla kullanılabilir. 1 yemek kaşığı chia tohumu 50 kcal, ,1,5 gram protein, 4 gram karbonhidrat ve 4 gram lif  içermektedir.

 

BESLENME ve DİYET  UZMANI

ZÜLAL YALÇIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*