Siyah pirinç ile  restoranlardaki öğünlerin yanında , yemek bloglarında ki tariflerde , market  raflarında sık sık karşılaşmaya başladık. Peki bu siyah pirinç nasıl bu kadar popüler oldu?

Güzel renginin dışında tadıda oldukça güzel olan siyah pirinç beyazına kıyasla daha yüksek magnezyum içermektedir. Magnezyum vücutta sinir hücreleri, kemik mineralizasyonu , kalp sağlığında önemli minerallerden biridir. Ayrıca hücresel düzeyde enerji üretimini arttırıp sinir sistemini ve bağışıklık sistemini desteklemektedir.

Siyah pirinç beyaz pirince kıyasla daha düşük glisemik indekse sahiptir. Sindirimi yavaş olduğu için uzun süre tokluk sağlar bu sayede kan şekerini hızlı yükseltmez. Et ve sebze yemeklerinin yanında garnitür olarak tüketilebilir.

Yabani pirinç olarak da bilinen bu pirinç genetiği değiştirilmediği için tamamen organik bir üründür

İçerisinde bulunan yüksek sayesinde hücre hasarını önler ve yaşlanmayı geciktirir.

Vejateryanlar için içerisinde bulunan  yüksek lif ve proteinden dolayı vazgeçilmez bir besindir. Gluten içermediği için  glütene alerjisi olan bireyler ve çölyak hastaları tarafından tüketilmesi serbest bir besindir.

BESLENME ve DİYET  UZMANI

ZÜLAL YALÇIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*