Bu tarif düdüklü tencereye uygun olarak hazırlanmıştır. 🙂

Ayva, yüksek miktarda C vitamini ve lif içeren bir meyvedir. İçerdiği zengin antioksidanlar onu kış aylarında bağışıklığımızı güçlendirmek için tüketebileceğimiz bir meyve haline getirmektedir. Bilinen ayva tatlıları neredeyse 3-4 bardak rafine şeker içermektedir. 

Tarif için gerekli malzemeler;

3 adet ayva 

1 çubuk tarçın 

6-8 adet karanfil

1 adet nar 

1 yemek kaşığı pekmez/hurma özü

Yapılışı;

3 adet ayvayı soyalım, ortadan ikiye keselim. Çekirdeklerini ve kabuklarını daha sonra kullanmak için ayıralım. 1 adet narı ayıkladıktan sonra robottan geçirelim. Düdüklü tencerenin dibine kabukları dizelim ve üzerlerine ayvaları yerleştirelim. Yaptığımız nar suyunun içerisine pekmezi ekleyerek ayvaların üzerine dökelim. (1 su bardağı nar suyu çıkmıyor ise biraz su ekleyerek ayvaların yarısına kadar su içerisinde olmasını sağlayalım) Çekirdekleri tencerenin içerisine ekleyelim. Damak zevkinize göre tarçın ve karanfilleri de ekleyelim.Daha tatlı tat için biraz toz tarçın da ekleyebilirsiniz. 25-30 dakika düdüklü tencerede pişirelim. Üzerine: 1 yemek kaşığı labne Biraz bal ekleyerek servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*