Günümüzde en sağlıklı yağlar sınıfında adını sıkça duyduğumuz Hindistan cevizi yağının faydaları oldukça fazla. Doymuş yağ içeriği neredeyse %90’ları bulan bir yağ nasıl bu kadar sağlıklı kabul edilebiliyor ?

 1. Hindistan cevizi yağı içeriğinde bulunan orta zincirli yağ asitleri (MCT) karaciğer tarafından hızlıca parçalanır ve sindirim sistemini yormazlar. Çabuk işlendiği içinde metabolizmayı hızlandırır. Böylelikle etten gelen doymuş yağlara oranla oldukça zararsızdır.
 2. Kalp damar sağlığını koruyucu özellik gösterir.
 3. İçerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde virüs, bakteri ve mantar oluşumunu engeller. Barsaklarda parazit oluşumunu engeller. Grip , bronşit gibi enfeksiyonlara karşı vücudu korur.
 4. Barsak hastalıklarının belirtilerini azaltır.
 5. Tiroid bezinin düzgün çalışmasını destekler.
 6. Yemeklerde kullanıldığı zaman okside olma noktası çok yüksek olduğu için yapısı bozulmaz.
 7. Beyin fonksiyonları üzerine etkileri bulunmaktadır.Bu sayede Alzheimer ve Demans (bunama) gibi hastalıkların engellenmesine yardımcı olur.
 8. İyi huylu dediğimiz HDL kolesterolü yükseltir.
 9. Cildi sıkılaştırarak yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.
 • Göz çevresi kırışıklıklarını engeller.
 • Saçları güçlendirerek saça canlılık ve parlaklık kazandırır.
 • Sindirim problemlerini ortadan kaldırarak şişkinlik gaz gibi şikayetlerin oluşumunu önler.

 

Günlük beslenmemizde tüketeceğimiz  yağların %10 unu doymuş yağlardan  karşılamamız gerektiğini hatırlatınca  Hindistan cevizini de artık sofralara misafir etme zamanı geldi.

BESLENME ve DİYET  UZMANI

ZÜLAL YALÇIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*