Obezite kavramı her ne kadar boy ve kiloya bağlıymış gibi gözükse de aslında bel çevresi ölçümü de obezitenin saptanmasında oldukça önem arz etmektedir. 

Ağırlıklı olarak karın bölgesindeki yağlanmaların fazla olduğu elma tipi vücuda sahip kişiler sağlık açısından risk altında olabilir.

Bel çevresindeki yağlanma, vücudun diğer bölgelerindeki yağlanmalara kıyasla çok daha tehlikelidir. Beden kütle indeksine(BKİ) göre ideal kilonda olsan bile eğer karın bölgende yağlanma fazlaysa sen de risk altında olabilirsin.

Bel çevresinin kadınlarda>80 cm, erkeklerde >93 cm olması insülin direnci ve tip 2 diyabet, iç yağlanma, kardiyovasküler hastalıklara adeta davetiye çıkarmaktadır.

Siz de bel çevresi ölçümünüzü evde kendiniz almak isterseniz göbek deliğinizin yaklaşık olarak 3 cm üstünden bel çevresi ölçümünüzü alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*