Son zamanlarda oldukça gündemde olan tek öğün beslenme temeline dayanan OMAD’ı uygulayıp güzel sonuçlar alan birçok kişi ile karşılaşmaktayız. 

Peki Nedir Bu Tek Öğün Beslenme?

Kısaca aralıklı oruç diyetlerinin bir çeşidi diyebiliriz. Aralıklı oruç diyetleri; çeşitli açlık süreleri belirleyen beslenme biçimleridir. OMAD diyetinde de asıl amaç vücudu 23 saat oruç penceresine sokmak ve 1 saat yeme penceresi bırakmaktan geçer. Yemek yemenin serbest olduğu bir saat içinde istediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Gün içinde sıvı gıdalardan saat sınırlaması olmadan istediğiniz kadar tüketilebilirsiniz. Bu diyeti uygulamak için genellikle obez olmak, belli bir kilonun üstünde yağ fazlası bulundurmak şart sayılmaktadır. Yoksa vücudunuz bu şok etkisine dayanamayabilir.  Hamile ve emziren kadınlar bu diyeti asla denememelidir.

AMAN DİKKAT! 

Bu diyet türü gün içerisinde sadece serbest 1 saat sunduğu için panikleyip tek öğünde yemek yerken; ekmek, hamur işi, abur cubur, ‘fast food’ tüketimine yönelip sağlıksız gıdalar tüketmek üstüne kurulu değildir. Tüketebileceğiniz besinleri; Hayvansal proteini bol olan gıdalar, Bitkisel proteini bol olan gıdalar, özellikle tüketilmesi gereken yumurta, Balık, Avokado, Patates, Makarna, Sebze, Meyve, Süt, Yoğurt olarak sıralayabiliriz.

Aslında OMAD diyetindeki asıl mantık; vücuda girecek enerji miktarınızı azaltmaktan geçer.

Peki Bu Tek Öğün Beslenme Planı Yaşam Tarzına Dönüştürülebilir Mi?

Tek öğün beslenmenin ilk başlarda vücuda fayda sağladığı yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu faydalar nelerdir diye sorarsanız; Vücutta sentezlenen insülin miktarını azaltmak, Yağ depolarını azaltmak ve yağ yıkımını hızlandırmak, İnflamasyonu azaltıp, bağışıklığı artırmak, Otofajiyi artırıp, uzun yaşam genlerini aktifleştirmek olarak sıralayabiliriz. 

Fakat uzun süre bu şekilde beslenenler; hızlı bir şekilde doymaya başlayacak ve tek öğün yemek yemekte bile zorlanacak hatta ilerisinde yeme bozukluğuna kadar gidecek durumlar oluşturabilir, aynı zamanda bu beslenme şeklini uzun vadede devam ettirmek vücutta makro ve mikro besin öğesi eksiklikleri oluşturur, Kontrol edilmezse vücut yağının azalması yerine artmasına sebep olabilir, yarı açlık durumuna girildiğinde vücudunuzun kas kaybetmeye başlaması kaçınılmaz olacaktır.

Bu diyeti uygulamaya karar verirken oldukça zorlayıcı olacağını göz önünde bulundurmanızda fayda var. Aç, huzursuz ve modunuzu gün içerisinde düşük hissedebilirsiniz. Ama Unutmayın ki diyet kişiye özgüdür ve her vücudun diyete verdiği tepki farklıdır. Bu yüzden OMAD diyetine başlamayı düşünüyorsanız başlamadan önce mutlaka diyetisyeniniz ile konuşmalısınız. 😊

Kaynaklar

1- Levitsky DA, Pacanowski CR. Effect of skipping breakfast on subsequent energy intake. Physiol Behav. 2013 Jul 2;119:9-16. doi: 10.1016/j.physbeh.2013.05.006. Epub 2013 May 11. PMID: 23672851.

2- Grant M. Tinsley, Paul M. La Bounty, Effects of intermittent fasting on body composition and clinical health markers in humans, Nutrition Reviews, Volume 73, Issue 10, October 2015, Pages 661–674, https://doi.org/10.1093/nutrit/nuv041

3- Elran-Barak R, Sztainer M, Goldschmidt AB, Crow SJ, Peterson CB, Hill LL, Crosby RD, Powers P, Mitchell JE, Le Grange D. Dietary Restriction Behaviors and Binge Eating in Anorexia Nervosa, Bulimia Nervosa and Binge Eating Disorder: Trans-diagnostic Examination of the Restraint Model. Eat Behav. 2015 Aug;18:192-6. doi: 10.1016/j.eatbeh.2015.05.012. Epub 2015 Jun 10. PMID: 26122390.

4- Fuse, Y., Hirao, A., Kuroda, H., Otsuka, M., Tahara, Y., & Shibata, S. (2012). Differential roles of breakfast only (one meal per day) and a bigger breakfast with a small dinner (two meals per day) in mice fed a high-fat diet with regard to induced obesity and lipid metabolism. Journal of circadian rhythms, 10(1), 4. https://doi.org/10.1186/1740-3391-10-4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*