Son dönemlerde popüler birçok diyet biçimi ortaya çıkmaktadır. Su diyeti de hızlı kilo kaybetmek, vücutlarına detoks etkisi yaratmak isteyenlerin tercih ettiği fakat düşünüldüğü kadar faydası olmayan, 72 saati asla geçmemesi gereken bir beslenme planıdır.

Peki su diyeti nasıl yapılır?

Diğer oruç şekillerinden farklı olarak su orucunu açtığınız bir saat dilimi bulunmamaktadır. Bu orucu uygularken sıvı bir beslenme şekli gibi düşünmemek önemlidir. Su harici hiçbir yiyecek veya içecek tüketilmemektedir. Su tüketim miktarı genellikle gün içinde 2,5-3 litredir. İlk denemeniz olacaksa vücudunuzu alıştırmak için 3-4 günlük bir hazırlık evresi uygulayabilirsiniz. Bu evrede normal oruç tutabilirsiniz veya her öğünde daha az porsiyonlar yiyerek ilerleyebilirsiniz.

Yararlı Mı Yoksa Zararlı mı?

Su diyeti hakkında yapılan çok çok az bilimsel çalışma bulunmaktadır. Fakat çok kısa süreli olduğu için, vücutta detoksifikasyon sağlaması, hücrelerdeki artık bileşenlerin temizlenmesi ve stres seviyesini azaltması gibi yararları hiçbir sağlık problemi bulunmayan bireyler üzerinde gözlemlenmiştir.

Zararlarına göz atacak olursak:

1. Yaşam tarzına çevrilemez, metabolizmayı olumsuz etkiler!

İyi bir diyet biçimi yaşam boyu sürdürülebilir olmalıdır. Aynı zamanda uygulayan kişide sağlıklı beslenme alışkanlıklarının oluşmasını hedeflemektedir. Bu tarz diyet biçimleri süreksiz olduğu için diyet bittikten sonra hızla geri kilo alımı meydana gelmektedir. 

2. Yağdan değil sudan kaybettirir!

Su diyetini uyguladığınızda maalesef verdiğiniz kilo yağ kütlenizden değil genelde su kaybı, karbonhidrat kaybı veya kas kütlesi kaybı şeklinde olmaktadır.

3. Gün içerisinde enerjinizi düşürür, bağışıklık sistemini zayıflatır!

Uygulandığı süre boyunca vücuda besin ögesi girmediğinden, vücudunuzun bağışıklığı düşebilir ve özellikle kış aylarında hastalığa yakalanma riskinizi arttırabilirsiniz. 

Peki kimler kesinlikle bu diyeti uygulamamalıdır?

  • Diyabet hastalığı olanlar, 
  • Gut hastaları, 
  • Yeme bozukluğu olanlar,
  • Yaşlılar, çocuklar, emziren kişiler ve gebeler için oldukça riskli olabilir ve kesinlikle denenmemelidir.

! ! Ayrıca, yoğun iş temposu olan kişiler de gün içerisinde enerji düşüklüğü oluşturduğu için kesinlikle bu diyet biçimini uygulamamalıdır.

Sonuç olarak; Su diyetini yaşam şekline dönüşmediği, kalıcı kilo kaybına uğratmadığı ve bilimsel olarak kanıtı olmadığı için tavsiye etmemekteyim. Fakat hiçbir sağlık probleminiz yok ve denemek istiyorsanız uyguladıktan sonraki ilk gün hemen normal yemek yeme düzenine geçmeyin çünkü bu sizi çok rahatsız edebilir. Bu yüzden smoothie şeklinde çeşitli sıvılar ve hafif yumuşak kıvamlı yiyecekler ile geçiş beslenmesi yapıp 3 gün içerisinde normal beslenme düzeninize geri dönebilirsiniz.         

                                                                                                   Sağlıklı günler diliyorum 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*