dünya kalp günü

Kalp ve damar hastalıklarından korunma ya da tedavi için ideal kiloda olmanın birinci sırada olduğunu biliyor muydunuz?

Dünya genelinde doğal yolla olan ölümlerin %48’i kalp ve damar hastalıkları sebebi ile olmaktadır. Bu oranı azaltmak için beslenme düzenimizi ve yaşam alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekmektedir. 

Peki Kalp-damar hastalıkları için risk faktörleri nelerdir?

Kolesterol: Kalp ve damar sağlığımız için risk faktörü olarak kolesterol birinci sırada yer alır. Yapılan araştırmalarda vücuttaki kötü kolesterolün yani LDL’nin 130 mg/dl’nin üzerinde bulunması kalp sağlığını ciddi anlamda etkileyen faktörlerden biridir. Genel itibariyle, kandaki toplam kolesterolün, 200 mg/dl’nin üzeri değerlerde olması kalp sağlığını tehdit eden önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. İyi kolesterolün yani HDL’nin 40mg/dl’nin altında olması kalp sağlığı açısından önemli bir risk faktörü olarak ortaya koyulmaktadır.

Kolesterolümüzü yükselten nedir?

  • Doymuş yağların diyette fazla tüketilmesi
  • Çok fazla beyaz ekmek tüketimi
  • Balık tüketiminin azlığı, yoğun kırmızı et tüketimi

Bu faktörlerin her biri kolesterolü yükseltmektedir. Kolesterol dışında sigara tüketimi, stres, hareketsiz yaşam tarzı, obezite, genetik faktörler ve yaş faktörünü de kalp-damar hastalıklarının risk faktörlerinden sayabiliriz. Peki nasıl beslenerek kolesterolümüzü düşürebilir ve kalp-damar sağlığımızı iyiye götürebiliriz birlikte inceleyelim.

  • Taze besinler tüketelim, zeytinyağını beslenmemize katalım

Dünya genelinde en çok benimsenen ve kalp sağlığı için en faydalı olan doğru beslenme şekli, Akdeniz tipi beslenme alışkanlığıdır. Akdeniz tipi beslenme alışkanlığı; tahıl, kurubaklagil, taze sebze-meyve, balık, zeytinyağı bakımından zengindir. Et süt ve süt ürünleri tüketimi daha azdır. Akdeniz tipi beslenme tekli doyamamış yağ asidi, posa, kompleks karbonhidrat içeriği yüksek, doymuş yağ, kolesterol ve basit karbonhidrat içeriği düşüktür. Haftada bir iki kez balık, tavuk, yumurta önerilmektedir. En önemlisi günlük beslenmede zeytinyağı kullanımı tercih edilmelidir.

  • Tuz tüketimine dikkat!

Günlük beslenmemizde kalp sağlığımız için tuz tüketimimiz 5 gramı yani bir tatlı kaşığını geçmemelidir.

  • Tam tahıllı ürünleri tercih edin!

Beyaz ekmek yerine tam tahıl içeren koyu renkli ekmekler tüketilmelidir. Günlük beslenmede; yulaf, çavdar, arpa gibi besin grupları, kurubaklagil gibi tahıl grupları eksik edilmemelidir, çünkü bu besinlerin içinde yüksek mineral, vitamin ve posa içerikleri bulunmakta, bu içerikler kalp sağlığını da olumlu etkilemektedir.

  • Günlük 2,5-3 Lt su tüketin!

!! Son olarak uyku saatlerinize dikkat etmeli ve mutlaka hareketli yaşama geçiş yapmalı, sporu hayatınıza dahil etmelisiniz! 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*