ışıldayan ciltler

Her zaman ışıldayan bir cilt için doğru beslenin!

Cildinizin güzel ve pürüzsüz görünmesi için her gün birçok makyaj malzemesi kullanıyorsunuz. Peki sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanın bir diğer yolunun beslenmeden geçtiğini farkında mısınız? 

Bu yazımda sizler için cilt sağlığınızı içeriden korumanın yollarını, akneli bir cilt ile beslenme arasındaki ilişkiyi, cilt kırışıklıkları ile başa çıkmanın ve cilt yaşlanmasını geciktirici besin önerilerinde bulunacağım.

Cildinizi içeriden beslemenin dışarıdan beslemek kadar önemli olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız. Güzel, sağlıklı ve genç ciltler renk ve ışıltısı ile hemen kendisini belli eder. Cildiniz sağlıksız beslenme, dengesiz ve düzensiz yaşam tarzı, güneşin zararlı ışınları, sigara, hava kirliliği, alkol gibi çevresel koşullardan olumsuz etkilenmektedir. Kollajen yapı ve elastikiyet bu olumsuzluklar sonucunda yıpranmaktadır. Bu faktörlerin etkilerini en aza indirmekse sizin elinizde! 

Son zamanlarda arkadaşlarınız size yorgun ve sağlıksız göründüğünüzü mü söylüyor? Aman dikkat! Bunun sebebinin yediklerinizden kaynaklanabileceği hiç aklınıza geldi mi? 

Yediğimiz besinlerin cilt sağlığımız üzerinde büyük gücü ve önemi bulunmaktadır. Peki bu gücü kullanarak doğru besin seçimleriyle hayalinizdeki cilde ulaşabileceğinizi söylesem? Cildinizi dışarıdan beslediğiniz kadar içeriden de beslemeye ne dersiniz? Hadi hep birlikte detaylarını inceleyelim.

YUMURTA:

Çoğumuzun her gün severek tükettiği yumurtanın cilt sağlığınıza etkilileri oldukça fazla. Yumurta güzelliğiniz için çok önemli olan biyotin ve B12 vitamini içeren en kaliteli protein kaynağı olarak bilinmektedir. Ayrıca bir cilt için olmazsa olmaz olan kollojen ve elastin üretimine yardım eden çinko kaynağı bakımından da zengindir.

DOMATES:

Yemeklerimizde sıklıkla yer alan hem çiğ hem de pişmiş haliyle severek tükettiğimiz domates, cilt sağlığımız için olmazsa olmaz besinlerin başında gelmektedir. Güçlü antioksidan kapasitesine sahip olan domates cildimizin güzellik iksiridir diyebiliriz. İçerdiği betakaroten ve likopen ile kuru ciltler üzerinde de oldukça etkilidir.

ERİK

Vücudumuzdaki inflamasyonla, içerdiği yüksek E vitamini ve B grubu vitaminleri ile savaşarak ön plana çıkan erik; yaz aylarında taze, kış aylarında kuru olarak cilt sağlığı için sıklıkla tercih edilmesi gereken meyveler arasında yer alır. 

BUĞDAY:

Tüm dünyada temel besin maddesi olan buğday, yüksek oranda içerdiği B ve E vitaminleriyle doğal bir antioksidan etkisine sahiptir. UV ışınlarının olumsuz etkilerini de ortadan kaldırarak, kırışıkların oluşumunu engelleyip cildinizin genç kalmasını sağlar.

SALATALIK:

Cilt sağlığımız için hidrasyon oldukça önemlidir. Tüketmekten zevk aldığımız ve su içeriğinin yüksek olmasıyla karşımıza çıkan salatalık hidrasyonu sağlamak için olmazsa olmazlardan. Doğal nemlendirici olarak bilinen salatalık, çoğu cilt problemine iyi gelmektedir. Ek olarak içerdiği silika bileşeni sayesinde cildimize sağlıklı bir görünüm ve parlaklık da kazandırmaktadır.

HAVUÇ:

Çıtır çıtır, yemesi kolay ve lezzetli havuçlar aynı zamanda içerdiği betakaroten ile cildinizi nemlendirir. Aydınlık, sağlıklı, dengeli bir cilt tonu sağlamanıza yardımcı olur. Yaz aylarında da cilde güzel bir bronzluk sağlar. Aynı zamanda cilt yüzeyinin pH dengesinin korunmasını sağlayan havuç; cildinizi hafif asitli hale getirerek cilt elastikiyetinizi korumak için de zemin hazırlar.

GREYFURT:

Tatlı ekşi tatlarıyla gönlümüzü fetheden narenciye meyvelerinin faydaları saymakla bitmez. Portakal ve mandalinaya göre daha acı bir tadı olan greyfurt aynı zamanda içerdiği C vitamini ile antioksidan kimliği kazanmaktadır. Greyfurt cildinizin direncini arttırır, hücrelerinizi yeniler ve cildinizin ışıltılı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

SU:

Cilt güzelliği ve sağlığının %85’inin içtiğiniz suya bağlı olduğunu biliyor muydunuz? Su içmek, hayatın en önemli eylemi olduğu kadar cilt sağlığınızı korumak için de oldukça kıymetlidir. Su eksikliği cildinizi olumsuz etkiler. Gün içerisinde bol bol su içmeniz gerekir. Su tüketimi miktarı kişiye göre değişsede, günde ortalama 2 litre civarında olmalıdır. Su eksikliğinde cildiniz canlılığını yitirir. Az su içen insanların cildindeki ilk göze çarpan semptom dudakların kuruması ve soyulması olur. Eğer cilt sağlığınıza ve güzelliğinize önem veriyorsanız bol bol su için!

Sevgiler

Uzm. Dyt. Zülal Yalçın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*