Folik asit, vücutta birçok önemli görevi olan ve folat olarak da bilinen suda çözünür özellik gösteren bir vitamindir. Birçok gıdada doğal olarak, takviyeli gıdalarda ise sentetik olacak şekilde  üretilen formları bulunur. Hücre üretiminde önemli işlevlere sahip olduğundan özellikle hamilelik, bebeklik ve ergenlik gibi hızlı büyüme dönemlerinde son derece önemli özellik gösterir.

Folik asidin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Fetüsün düşmesi ve doğumsal anomali gelişmesi riskini azaltır. Düşük ve nöral tüp defektlerine karşı korunmak için hamilelik döneminde folik asit alınması önemlidir.
  • Depresyon riskini düşürür. Yapılan araştırmalar düşük folat düzeyinin, artan depresyon riski ve antidepresan tedavisine olumsuz sonuç alınmasına neden olmaktadır.
  • Folik asit takviyelerinin homosistein seviyesini düşürdüğü kalp sağlığının korunmasına yardımcı olduğu yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir..
  • Yüksek homosistein seviyeleri artmış kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkili olduğundan, bazı çalışmalar folik asit ve B12’nin kardiyovasküler hastalık riskini düşürdüğünü  göstermektedir.
  • Bazı kanser türlerinin oluşum riskini azaltır. Epidemiyolojik çalışmalarda düşük düzeyde folat alımı kadınlarda artan meme kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir. Çalışma, folat seviyeleri ile kolorektal, akciğer, pankreas, özofageal, mide, servikal ve yumurtalık kanser riski arasında ters bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*