Düzensiz uyku , aşırı stres ,hava kirliliği  ,zararlı  güneş ışınları ve sigara , alkol tüketimi cildin yaşlanmasına,  zamanla  ışıltısını kaybetmesine neden olur. Genç ve canlı bir cilt görünümü için dışardan yaptığımız bakımların yanında cildi içten doğru beslemek de çok önemlidir.

Sağlıklı ve dengeli beslendiğimizde cildi daha genç gösterir, leke oluşumunu engeller, hücreleri her zaman daha canlı ve sağlıklı tutarız.

Cildimin ışıl ışıl canlı bir görünümde olması için ne yapmalıyım?

 

Susadıkça bol bol su içmek gerekir. Susuzluk  cildi çok etkiler.  Su tüketimi kişinin ihtiyacına göre düzenlenmeli ortalaması alınacak olursa günde 2 litre civarında olmalıdır. Su eksikliğinde cildimiz canlılığını yitirir. İhtiyacı olan  miktarlarda su tüketmeyen  insanların cildindeki ilk semptom dudakların kuruması ve soyulması olur.

 

Doğru Beslenmek

-> Cilde fayda sağlayan  yiyecekler arasında ananas önemli rol oynar.  Ananas içerisinde barındırdığı enzimler sayesinde cildin pürüzsüz olmasını ve ödemlerin temizlenmesini sağlar.

->  Haftada 2-3 kez balık tüketmek , başta ton balığı ve somon balığı içerisinde bulunan omega3 sayesinde cildin elastik yapısını korur.

->  İhmal edilmemesi gereken bir besin de kırmızı ettir.

->Tüm vitaminler cildin yapısını önemli ölçüde etkiler ancak  A ve E vitamini içeren besinleri tüketmek cilt için ayrı bir öneme sahiptir. E vitamini tüketimini arttırmak için , ceviz, fındık, çörek otu, badem vb. yağlı tohumları yemeyi alışkanlık haline getirilmelidir.

->  Kuru yemişler arasında özellikle ceviz tüketimi cildin daha parlak görünmesini sağlar.  Ancak fazla miktarda ceviz tüketimi  sivilce yapacağı için günde 4 cevizi geçmemek gerekir.

 

Meyve, Sebze ve İçecekler

-> Mevsim meyvelerinden bolca tüketmek gerekir. A vitamini için ise özellikle turuncu olan bal kabağı, kayısı, havuç ve Trabzon hurması gibi meyvelerin tüketimi önemlidir.

-> Ispanak ve yumurta da içeriğinde A vitaminine  bolca yer veren yiyeceklerdendir.

-> Her gün bir veya gün aşırı bir yumurta tüketilebilir.

-> Antioksidan maddeler cildin pürüzsüz yapısını destekler. Kahve iyi bir antioksidan içeriğe sahiptir ancak günde 2 fincanı geçmemelidir.

-> Ihlamur, ada çayı, yeşil çay gibi bitki çaylarının tüketimi de  önemli bir yere sahiptir.

-> Yaban mersini, kavun, çilek, sarımsak, soğan, acı biber, brokoli, maydanoz, koyu yeşil yapraklı sebzeler, zeytinyağı, domates ya da greyfurt suyu gibi birçok besin de cildin yenilenmesini ve  ışıltısını kazanmasını destekler.

-> Sivilce sorununuz varsa portakal ve domates tüketimini azaltabilir ,  sularının cildinize temas etmemesine özen gösterebilirsiniz.

-> Mısır tüketimi de gözenekleri sıkılaştırır ve mısır tüketiminin yanı sıra mısır unu maskesi de kullanılabilir.

Bahsi geçen besinlereönem vererek ve her besinden ihtiyacımız kadar tüketip dengeli beslenmek cildimizi istediğimiz görünüme yaklaştıracaktır. Tüketilen besinlerin toplamı gibi öğünlerin dağılımı da dengeli olmalıdır. Güne kesinlikle kahvaltı yapılmadan başlanmamalıdır.

BESLENME ve DİYET  UZMANI

ZÜLAL YALÇIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*