Alkali beslenme şekli havaların iyileşmesi ile birlikte kilo vermek isteyen kişilerin tekrar tekrar dikkatini çekmeye başladı. Peki  alkali beslenme şeklinin kilo vermeye nasıl bir etkisi var ?

Alkali beslenme , besinlerin içerdiği asit ve alkali değerlerin vücuttaki pH dengesinin değişmesinde etikili olduğu görüşünü  savunmaktadır. Alkali  diyetin  savunucuları ,vücudun asit baz dengesini alkaliye yaklaştırıldığında metabolizmanın daha hızlı çalıştığını böylelikle kişilerin daha rahat kilo kaybı yaşayacaklarını söylerler. PH değerini inceleyecek olursak 0-7 arasında asit, 7 ‘de nötr,7-14 arasında bir değerde olması alkali bir ortamı ifade eder. Buna göre tüketilen besinlerin içeriğindeki asit oranı yüksekse vücudun pH dengesi asit, alkali  besin grubunun tüketilmesi ile ph değerinin alkali olması beklenir.  Kümes hayvanları, balık, süt, yumurta, tahıllar, alkol  asit içeriği yüksek besinlerken  meyve ve sebzeler,yağlı tohumlar, baklagiller yüksek alkali içeriğe sahiptirler. Peki tükettiğimiz bu besinler kandaki  pH değerini mi yoksa idrardaki pH değerini mi etkiliyor?

Alkali beslenme , uygulanan alkali beslenme şekli ile kan pH’ı değil idrar pH2ı değişmektedir. Peki vücuda aldığımız yiyecekler kan pH’ını etkiliyor olsaydı ne olurdu ? Vücutta birçok işlev gerçekleşmez ,sağlık için birçok risk ortaya çıkardı. Korkmayın ! Kan pH2ı vücuttaki mekanizmalar tarafından düzenlenir.Dışarıdan müdahaleler ile kan pH’sını değiştiremeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu <abbr title="Köprü Metni Biçimlendirme Dili">HTML</abbr> etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*